Wywiad z DaHang z Team Liquid

Wywiad z DaHang z Team Liquid

1. Jak zaczęła się Twoja przygoda z Quake’iem?
Zacząłem grać w 2001 r. kiedy znajomy pożyczył mi płytę CD z grą Quake 2. Skończyło się na tym, że graliśmy przez www.zone.com na modemie 56 kbit/s. Grałem free-for-all na q2dm1 (TheEdge) non-stop przez około miesiąc. To było wspaniałe doświadczenie grać z kimś kto nie jest nawet u ciebie w domu, co w dzisiejszych czasach jest normalnością.

2. Dlaczego wybrałeś tą grę nad inne FPP gry?

Kilka powodów:

a) To Quake. Najbardziej ulubiona przeze mnie gra.
b) Aktualnie jestem zainteresowany graniem głównie z perspektywy zawodowej. Więc fakt, że Quake Champions stał się nowym e-sportowym tytułem jest dla mnie ekscytujące.
c) Biorąc pod uwagę mój wiek oraz ograniczenia czasowe nierealistyczne byłoby konkurować w już istniejącej grze gdzie musiałbym nadgonić aktualnych profesjonalnych graczy w ich umiejętnościach. Aktualnie muszę polegać na moich umiejętnościach, które zbudowałem na przestrzeni lat i utrzymać tempo, a nie uczyć się całkowicie nowej gry, która istnieje na rynku już jakiś czas.

3. Bazując na doświadczeniu z poprzednich Quake’ów – czego Ci brakuje? W ogóle brakuje Ci czegoś?
Co ciekawe, dużo z rzeczy, których mi brakuje, zostało zaadoptowane z powrotem do Quake Champions. Na przykład, podobało mi się ślizganie przy kucaniu w Quake 4, które przywrócono. Nie tęsknię za niczym z perspektywy samej rozgrywki, bo uwielbiam Sacrafice (bardziej niż CTF, ponieważ jest dużo bardziej dynamiczny) i nie lubię grać latami na tych samych mapach. Tęsknię za osobami, które już nie grają, tylu ich poznałem na mojej drodze na przestrzeni lat.

4. Jest coś w czym Quake Champions jest dużo lepszy?
Quake Champions jest lepszy w 4 vs. 4 w porównaniu do poprzednich Quake’ów. Mimo faktu, że konieczne jest lepsze zbalansowanie czempionów format 4 na 4 pozwala drużynom na kreatywne eksperymentowanie z kompozycją drużyny co wcześniej nie było możliwe. Myślę, że planowanie kompozycji drużyny dla każdej mapy jest świetne i nadaje grze jeszcze większej głębi.

5. Do rzeczy – Duel – co byś zmienił, czego nie lubisz a co jest dobrze przemyślane?
Szczerze mówiąc, format (rundy w przeciwieństwie do dziesięciominutowego limitu czasowego) nie obchodzi mnie zbytnio. Preferuję styl limitów czasowych, ale widzę, w jaki sposób użycie bohaterów sprawia, że ​​format rund jest nieco bardziej jasny w kontekście tej gry.

Nie podoba mi się jednak aktualny timing przedmiotów w duelu, który moim zdaniem powinien się zmienić. Jest łatwo obliczyć respawn meagahealth’a i ciężkiej zbroi kiedy wynosi on 30 sec, więc nie podoba mi się redukowanie mentalnego aspektu gry upraszczając ją poprzez synchronizację czasową. Ponadto słabsi przeciwnicy mogą zbyt łatwo powrócić do zdrowia za pomocą apteczek i lekkich zbroi, które pojawiają się co 15 sekund. (wywiad był przeprowadzany przed nowym patchem, aktualnie czas ten wynosi również 30 sek. – przyp. autora) Rozumiem, że format pojedynku i niektóre czasy reswan’u przedmiotów ulegną zmianie, więc zobaczymy, co się będzie działo.

Inną rzeczą, której nie lubię, jest fakt, że stare mapy nadal są rozgrywane w turniejach. Naprawdę mam nadzieję na turnieje LAN, w których nie będzie już map wykonanych w latach dziewięćdziesiątych. Po World Series of Videogames, kiedy Quake 4 umarł w 2007 roku, rozważałem grę w Quake 3 w 2008 roku, ale zdecydowałem, że nie, ponieważ wszystkie rozgrywki odbywały się na mapach, które miały wiele lat. Teraz niektóre z tych samych map są nadal wykorzystywane dekadę później.

6. Sacrafice – co byś powiedział o tym trybie gry? Czy Quake CHampions mógłby zapożyczyć parę rozwiązań z Quake 2 CTF na przykład? Co lubisz, a czego nie lubisz w tym trybie?
Absolutnie uwielbiam Sacrafice. Rozmawiałem z wieloma profesjonalistami i opinie są prawie zawsze takie same … uwielbiają grać w Sacrafice, ale uważają, że trudno ten mode oglądać. Tylko jeden z kilkudziesięciu graczy, z którymi rozmawiałem, woli proste TDM od Sacrafice. Podczas gdy Quake2 CTF jest bardzo specjalną formą CTF, nie sądzę, aby grappling-hook pasował zbyt dobrze do Quake Champions. Może gdyby tylko jeden czempion miał tę umiejętność 😉

Sacrafice to zasadniczo CTF, ale zawsze zmienia się swoją pozycję w oparciu o okoliczności na mapie. W CTF tradycyjnie ma się np. obrońcę flagi, który może być faktyczną rolą gracza przez 90% czasu spędzonego na mapie. W Sacrafice wszyscy muszą pomagać we wszystkim (obrażanie, obrona, obrona niosącego duszę itp.)

Jedyne, czego nie lubię w tym trybie, to niespójność czasów odradzania się duszy, kiedy dusza jest wyrzucana z mapy. Wolałbym, aby zawsze był to ustalony czas, na przykład na 10 sekund. Obecnie może pojawić się ponownie w ciągu 1 sekundy, 3 sekund lub 20 sekund (nie znam dokładnych czasów, ale po zagraniu w niezliczonych grach wydaje się to być ogólną zasadą).

Myślę też, że kamera podczas obserwowania nie powinna się tak szybko zmieniać. Logika, aby zmieniać kamerę z osoby niosącej duszę na gracza z podwójnymi obrażeniami, ma sens, ale ponieważ ludzie często umierają, to kamera przełączała się co 3-5 sekund, co jest zbyt chaotyczne dla widzów. Moim zdaniem nie ma nic złego w oglądaniu pojedynczego gracza przez 30 sekund lub dłużej, niezależnie od okoliczności (o ile żyje). Chociaż nawet wydaje mi się nawet, że w niektórych przypadkach interesujące może być obserwowanie punktu widzenia osoby, która nie żyje, i można zobaczyć, jaką decyzję podejmuje natychmiast po odrodzeniu (zdecydował się gonić wroga, poszedł po quada itp.).

7. Jak myślisz czemu nowi gracze interesują się Quake Champions i z drugiej strony czemu niektórzy w ogóle Quake Champions nie zainstalują?
Cóż, niektórzy gracze mają swoją ulubioną grę i po prostu nie spróbują Quake’a. Na przykład ja nigdy nie grałem w PUBG i nigdy go nie zrobię. Gracze, którzy już grają w grę, odgrywają dużą rolę w tym, czy nowi gracze będę zostawać czy nie.

Myślę, że ludzie zawsze chcą sprawdzić co stanie się następnym popularnym i grywalnym tytułem, a Quake to gra z historią, która ma potencjał przyciągnięcia wielu nowych graczy. Gdy będzie już w fazie free-to-play powinno pojawiać się coraz więcej treści, wrażenia z rozgrywki powinny być płynniejsze (które znacznie poprawiły się od lata) i będziemy mogli liczyć na więcej funkcji, takich jak wysyłanie wiadomości do znajomych w menu.

8. Co uważasz za największą przeszkodę, która może stanąć nowym graczom na drodze do zarażenia się grą Quake Champions i do kontynuowania gry?
Gra musi być przyjemna na najniższym poziomie umiejętności. Musi istnieć odpowiedni matchmaking, w którym widać twoją rangę/elo, a także muszą pojawić się bardziej “zabawne” tryby gry, takie jak np. clan arena. W ten sposób, miejmy nadzieję, nowi gracze nie spotkają się regularnie z przeciwnikami, którzy są o wiele lepsi od nich i nie zepsuje to ich wrażeń z gry.

9. Masz jakąś radę dla nowych graczy?
Powiedziałbym, żeby grali dużo gier Deathmatch i Team Deathmatch. Skup się raczej na poruszaniu niż na celowaniu. Ponadto, jeśli naprawdę chcesz poprawić swoją grę oglądaj stream’y dobrych graczy i zobacz co robią inaczej. Jak na wszystko potrzeba czasu, aby grać lepiej, więc nie zniechęcaj się.

10. Masz jakąś radę dla Bathesda?
a) Równowaga – nie wahałbym się wprowadzać bardzo małe zmiany równowagi i delikatne popraweki, o ile są one we właściwym kierunku. Na przykład, tylko zwiększenie bazowych statystyk czempiona z lekkim armorem o +5 może okazać się odpowiednie;

b) Kontynuowałbym wprowadzanie aktualizacji, które uatrakcyjnią grę dla nowych graczy. Może to być kwestia spowolnienia gry jeżeli chodzi o szybkość poruszania się, “zabawnymi” trybami gry i różnymi motywatorami (dostosowywanie wyglądu postaci?) do dalszego grania. Oczywiście trzeba poprawić czas ładowania mapy, netcode i ogólną wydajność gry.

c) Skupiłbym się na organizowaniu turniejów online. Sporo pieniędzy wydano w ostatniej połowie 2017 roku na wydarzenia w sieci LAN. Jeśli tylko niewielka część tego przeznaczona byłaby na wydarzenia online, myślę, że pomogłoby to społeczności znacznie się rozwinąć. Podczas turniejów online nie jest najważniejsza duża pula nagród dla najwyższych miejsc. Powinno płacić się nawet top16, a pierwsze miejsce mogłoby otrzymywać wygraną składającą się na 15% całkowitej puli nagród.

Gra jest teraz o wiele lepsza niż 6 miesięcy temu, więc czekam z niecierpliwością na to, co spotka nas w przyszłości.

Wywiad przeprowadzony 20.12.17

Skomentuj post i wygrywaj nagrody